Ülkücü Medya

SİBER ZORBALIĞI ANNE-BABALARIN FARK ETMESİ İÇİN 10 ERKEN UYARI İŞARETİ

"Anne, benim yüzüm alımlı mı?" diye soran bir çocuk işin gerçeği siber zorbalığın ilk uyarı işaretini veriyordur. Yoksa bu soru özgüvenini kaybetmiş bir çocuğun öylesine sorduğu bir soru olarak algılanmamalı.

Siber Zorbalığı Anne-Babaların Fark Etmesi için 10 Erken Uyarı İşareti

19 Ocak 2018 Cuma 21:25

Neden biliyor musunuz? Çünkü siber zorbalık dediğimiz şey kişinin kendine olan saygısını ve öz kimliğini zayıflatır.

Aklınızda olsun, Siber Zorbalık kavramı, elektronik araçlar vasıtasıyla dijital ortamda bir kişiye sataşma, onunla dalga geçme, onu korkutma ve tehdit etme manalarına gelmektedir. ABD’deki genç nüfusun yüzde yetmişinden fazlası siber zorbalık hususunda ciddi endişelere sahiptir. Megan Meier Vakfı'na ait verilere göre, geçtiğimiz sene içerisinde Amerika’daki çocukların 13 milyonu siber zorbalık mağduru olmuş ve olmaya devam etmektedir. Bu dijital fenomen, kişinin bunalıma girmesine, kendisi ile alakalı konulara şüphe ile yaklaşmasına sebep olmakta ve kişiyi intihara kadar götürebilmektedir.

Üzülerek belirtmek gerekir ki, siber zorbalık kurbanı olan çocukların verdiği mücadelelerini ifade etmesi pek de görülen bir şey değil: Kurbanlardan yalnızca on kişiden bir tanesi anne-babasına haber veriyor. İşte anne ve babaların siber zorbalığı belirlemesine yardımcı olması için ortaya çıkardığımız 10 erken uyarı işareti:

  1. Yanlış İş Yapma, Bir İşi Çözememe, Bir Şeyi Becerememe Endişesi

Çocuğunuzun öz saygısı ve öz kimliği tehdit altında olduğunda, yeterince iyi olduğunu size ispat etmek isteyecektir. Hakikaten bir yanlış yaptığı halde siz şefkat ve sevgi gösterseniz de çocuğunuz bunu hak etmediği fikrine kapılır ve bunu yansıtır.

  1. Kendini Değersiz ve Suçlu Hissetme

Çocuklarda kaybolmuşluk hissi hakim olur ve özgüven kaybı yaşarlar. Diğer insanların söylediklerini oldukça önemserler ve sırf onlar dedi diye artık yaşadıkları dünya ile bağları kopmuş gibi bir duyguya kapılırlar.

Bu duyguyu, en kolay çocuğunuza bazı ev işleri ve ekstra görevler verdiğiniz zaman ve çocuğunuz okul yaşamında zorluklar yaşadığı zaman belirleyebilirsiniz. Velhasıl, çocuklar kendilerini işe yaramaz, aptal, çirkin vs. gibi görmeye başlarlar. Çocuklarınızın konuşmalarına dikkatinizi çevirin. Bu, her şeyi ayan beyan ortaya koyacaktır.

  1. Hiper-anksiyete ve Endişe Sonucu Uyuyama Hali

Psikolojik çabalamalar çocuğun uykuya dalmasını oldukça zorlaştırır. Yaşadığı bu durumu size belli etmemek için çocuklar uyuyormuş gibi yapabilir, ardından da siz yatar yatmaz gözlerini açıp belki de tüm gece uyanık kalabilirler.

  1. İsteri Durumu, Ürkeklik, Alınganlık Hallerine Meyilli Olma

Çocuklara ait duygusal durum değişkendir ve oldukça hassastır. Beklenmedik bir zamanda gözyaşlarına boğulabilirler. Ufacık bir hareketiniz, çocukların yıkılmasına ya da aşırı heyecanlanmasına sebebiyet verebilir.

  1. Yeterince İyi Olmadığı Kaygısı ile Kendine Zarar Verme Psikolojisi

"Yeniden toparlanmaları" bir vesileyle hem kendi nazarında hem de başka insanların nazarında kendini rehabilite etmekten geçmektedir ve buna ihtiyaç duyarlar. Oluşturduğu kimlik ve kendine verdiği değer zarar gördüğü andan itibaren bu durumla koşulsuz şekilde karşılaşır.

  1. Önceden Mutluluk Getiren Şeylere ve Hayata Olan İlginin Azalması

Bütün çocukların favori etkinlikleri, ilgi duyduğu faaliyetler, hatta saplantı seviyesinde yapmayı sevdikleri şeyler vardır. Bir örnek vermek gerekirse, çocuğunuzun el işleri, örme gibi yapmaktan hoşlandığı ilgi alanları varsa ve sebepsiz yere bunları bir anda bırakırsa ve hatta adlarını anmak istemezse, bu aslında sizin için net bir işarettir.

  1. Çok Fazla Yeme veya İştah Azalması

Yeme düzeninin bozulması olumsuz gidişatın kritik bir belirtisi olabilir. Çok fazla yeme veya iştah azalması halinin aslında siber zorbalık da dahil olmak üzere birçok nedeni vardır.

  1. Eşyalara Zarar Verme

Çocuğunuz eskiden böyle şeyler yapmazken artık tırnak yiyor ve bir şeylere zarar veriyorsa bu önemli bir şey ve bunu gözden kaçırmayın. Muhtemelen bu, bir çocuğun belli başlı negatif duygulardan arınma gayreti ya da acıdan kaçma girişimidir.

  1. Yalnızlık Duygusu

Çocuk insan içine girmeyi istemez ve çevresindekilerden kaçar. Öz değeri yıprandığı andan itibaren iletişim, çocukları daha çok acıtmaya başlar. İnsanlarla bir arada olmaktan mutlu olmazlar. Çocuklar, başkalarının onları yargılayacağına ve acıyacağına inanırlar.

  1. Okul Yaşamındaki Performansın Azalması

Çocuğun konsantre olma, karar verme, dersleri takip etme ve kendisine verilen vazifeleri yerine getirme gibi problemleri vardır. Oldukça hassas oldukları için hemen incinirler. Düşünebildikleri tek şey bu durumun içinden sıyrılmaktır.

Bu sorunlara karşı çabalamak, onu atlatmak ve ona katlanmak çıkış değildir. Siber zorbalığa tahammül edilemez. En etkili çözüm onu ​​açığa vurmak ve ortadan kaldırmaktır.

Bu semptomların ergenlikle ilgili değil de, siber zorbalıkla alakalı olduğundan emin olmak için tüm anne ve babalar, anne-baba denetimlerini kullanmalıdır. Anne-Baba denetimleri, takip araçları olarak tasarlanmıştır ve size çocuğunuzun hayatı ile ilgili tüm detayları tam ve doğru şekilde yansıtabilirler. Sosyal medya, Ask.fm gibi anonim siteler, mesajlaşma uygulamaları siber zorbalar tarafından kullanılmaya başladığından beri, anne-baba denetimleri buraları takip edebilir ve onları önleyebilir.

Takip piyasasında çocuk takip programı anne-baba denetim yazılımı gibi birçok yazılım mevcuttur. Bu kadar seçenek içinde, anne-babalar kendi sevdiklerinin ihtiyaçlarını karşılayacak en münasip olanı seçebilirler.

Siber zorbalık işaretlerini belirlemek çok da zor değildir, tabii o işaretlerden haberiniz varsa. Buna ilave olarak, bazı uygulamaların sahip olduğu yardım özelliği de oldukça yararlı olabilir. Yalnızca kapsamlı bir bakış açısı, siber zorbalığı tanımlamaya ve onu tamamiyle halletmeye yardımcı olur.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.