Ülkücü Medya

PAŞAYEVA: ZEYTİNDALI OPERASYONU SURİYE’NİN KUZEYİNE BARIŞ VE İSTİKRAR GETİRECEKTİR

Ganire Paşayeva: “Zeytindalı Operasyonu Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarına ve uluslararası hukuka uygun olarak başlatılmıştır"

Paşayeva: Zeytindalı Operasyonu Suriye’nin Kuzeyine Barış ve İstikrar Getirecektir

27 Ocak 2018 Cumartesi 18:27

“Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği Zeytindalı operasyonu Türkiye’nin sınır güvenliğini temin etmek, bölgedeki terör tehlikesini ortadan kaldırmak ve böylece bölgede yasayan sivil insanların terör tehdidinden ve terörsaldırılarından koruma amacı taşımaktadır.” Diyen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva AKPM Genel Kurulunda Türkiye’nin Zeytindalı Operasyonu ile ilgili bir konuşma yaptı.
 
Azerbaycan Milletvekili G Paşayeva’nın Strasburg’ta AKPM Genel Kurulunda Zeytindalı Operasyonu ile ilgili tartışmalarda Avrupa Hür Demokratlar Grubu adına konuşması şu şekilde:
 
“Sayın başkan, değerli milletvekilleri;
 
Bölgesel ve uluslararası barısın ve güven ortamının korunması için terörizm tehlikesinin ortadan kaldırılması çok önemlidir. Ben defalarca Türkiye’yi ziyaret ettim. Türkiye’nin Suriye sınırındaki şehirlerinde bulundum. Savaş̧nedeniyle Suriye’den kaçıp Türkiye’ye sığınan göçmenlerin yasadığı kamplarda; terörist saldırılara uğramış̧ insanlarla görüştüm. Bu insanların Avrupa Konseyi'nden yardım beklediklerini biliyorum. Avrupa’da insan halklarının koruyucusu olan AKPA bu insanlık faciasını göz ardı etmemelidir. 
 
Değerli milletvekilleri; 
 
Türkiye Avrupa Konseyinin kurucu üyesi olarak kendi vatandaşlarınınemniyetini ve güvenini sağlamak, terörizmden zarar görmüş̧ sivil vatandaşlarının temel hak ve hukuklarını korumak için adımlar atmıştır. Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği Zeytindalı operasyonu Türkiye’nin sınır güvenliğini temin etmek, bölgedeki terör tehlikesini ortadan kaldırmak ve böylece bölgede yasayan sivil insanların terör tehdidinden ve terörsaldırılarından koruma amacı taşımaktadır.
 
Öte yandan Zeytindalı Operasyonu Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarına ve uluslararası hukuka uygun olarak başlatılmıştır. Bu bakımdan BM sözleşmesinin devletlerin kendini koruma hakkını düzenleyen 51. maddesi Türkiye’nin Afşin’e müdahalesini meşru kılmaktadır.
 
Suriye’de PYD ve YPG’nin asıl amacı DEAŞ’a karşı mücadele etmek değil toprakları işgal etmek ve demografik yapıyı kendi lehine değiştirerek fiili durum yaratmak idi. Böylece PYD / YPG nüfuz alanını genişletmek ve uluslararası toplum nezdinde kendini haklı göstermek istiyordu.
 
Türkiye YPG ve DEAS tarafından düzenlenen terör saldırılarından dolayı çok sayıda masum sivil vatandaşını kaybetti.
 
Türkiye’nin başlattığı Zeytindalı Operasyonu'nun Suriye’nin kuzeyine barış̧ve istikrar getireceğini ve bölgede yasayanların Türkiye’nin himayesinde yeni terör saldırılarına maruz kalmayacağını ümit ediyor saygılar sunuyorum."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.