Ülkücü Medya

OYUNCULUK MASRAFLARI ARTIYOR

Oyunculuk masrafları artıyor

Oyunculuk masrafları artıyor

12 Mayıs 2017 Cuma 15:25

Dünyada şu an kaç tane oyuncu olduğunu tahmin edebilir misiniz? Evet, bazı istatistikler var ama herkes oyunları yasal olarak almıyor, o yüzden çok büyük ölçüde hatalı olsa gerek. Her yıl topluluk daha da büyüyor. Oyunların sayısı ve seviyesi de arttı. Bugünlerde bir oyun almanıza bile gerek yok, sadece bir season pass satın alın ya da arkadaşınızla paylaşın. Oyun dünyasına gelen başka "yeni" bir ekleme ise oyuniçi item ticareti şansı. Neredeyse bütün oyunlarda bulunabilirler. Hatta bazı mobil geliştiriciler bunları tek para kazanma kaynağı olarak kullanıyor. Büyük şirketler de bu "pastadan" paylarını alıyor. PC ve konsol geliştiricileri de oyuniçi itemlerin yardımıyla karakterleri ve silahları geliştirme, ayarlama şansı sunuyor. Ama zor kazanılmış paraları sanal cisimlere saçmak mantıklı mı?

Moda dokunuşuyla Valve'nin en çok satanı

Valve Şirketi'nin en çok satan oyunu Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) yalnızca görsel işlevi olan sanal objeleri hayata geçirdi. Silahlara ve sahiplerine daha "modaya uygun" bir görüntü vermek dışında karakterleri hiçbir şekilde etkilemiyorlar. Bu oyuniçi itemlere skin deniyor ve binlerce oyuncu bunları takıntı haline getirmiş durumda.

Bazı oyuncular, tüfeklerinin veya bıçaklarının orijinal bir tasarımı için büyük meblağlarda paralar harcamaya hazır. Skinler genel olarak CS:GO oynarken alınıyor ama ayrıca Valve'nin sahibi olduğu Steam Topluluk Pazarı'ndan da para karşılığı alınabilirler. Çoğunun makul fiyatları var ve bu sektör çok başarılı gibi görünmüyor ama unutmayın ki Counter-Strike: Global Offensive'in milyonlarca aylık aktif oyuncusu var.  Valve'in her CS:GO ile ilgili işlemden %15 ücret aldığı göz önünde bulundurulursa ticaretinden sağladıkları gelir hayli yüksek. Dahası, Steam Pazarı'ndan para çekemiyorsunuz ve o parayı yalnızca platformdan başka bir şey alırken kullanabiliyorsunuz.

Para karşılığı skin satışı

Bu kısıtlama skin ticareti işini başlattı. Bağımsız platformlar, fiyatlarını düşürerek skinler için gerçek para  ödüyor. Çoğu fiyat listesi görevi görüyor. Skins.cash gibi olan diğerleri ise, çeşitli ödeme metotları ve para birimleri sunarak derhal CS:GO skinleri satabilmenize olanak sağlıyor.

Yeşil bir AWP için niye yüzlerce dolar harcayasınız? Sizi kesinlikle daha iyi bir nişancı yapmayacak.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.