Ülkücü Medya

KEVSER SURESİ VE ANLAMI

Kevser Suresi ve Anlamı

Kevser Suresi ve Anlamı

22 Ocak 2018 Pazartesi 13:23

Mekke'de nazil olan Kevser Suresi, Kuran-ı Kerim'in lafız bakımından en kısa fakat anlam bakımından çok geniş bir suresidir. Kuran-ı Kerim'in en kısa suresi Kevser Suresi olup, namaz sureleri arasında en kısa sürede ezberlenen ve dolayısıyla okunan suresidir.

Kuran-ı Kerim'in 108. suresi olan Kevser suresi, 3 ayetten ibarettir. İsmini ilk ayetinde kevser'den almıştır. Peygamberimiz (s.a.v.) ile ilgili bir suredir. Zira Kevser Suresinde Allahü Teala, müşriklerin çeşitli kötülüklerin, hakaret ifade eden konuşmalarına karşı, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'i teselli etmektedir.

Namaz sureleri arasında yer alan bu kısa surenin Mekke'de nazil olduğu kanaati ağırlıktadır. Müşriklerin Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'i rahatsız ederek üzdükleri bir sırada nazil olmuştur. Allahü Teala, Kevser suresi ile Peygamberimize (s.a.v.) manevi bir kuvvet ve güç verdi. Zira sureye ismini veren Kevser, dünya ve ahiretin şerefi, ilim ve amel abakımından son derece çok fazla olan hayır manasına gelmektedir. Yine Peygamberimiz (s.a.v.)'e verilecek olan bir havuzun ve yine kendisine Cennet'te verilecek olan bir nehrin ismi olarak da bildirilmiştir. Dolayısıyla kevser Resulullah (s.a.v.)'e verilen ilahi nimetler ve bunlara ait bütün manaları kapsamaktadır.

Kevser Suresinin faziletleri arasında, 100 kere okuyanın muradına ereceği, sabah erken uyanmak isteyenlerin yatmadan önce 3 kez okumasının iyi olacağı, üzerinde taşıyanın her türlü tehlikeye karşı kendisini korumuş olacağı söylenmektedir. Mana bakımından bu kadar geniş bir surenin çok faziletli olduğunda şüphe yoktur.
Şimdi gelelim Kevser Suresi, okunuşu ve mealine:


OKUNUŞU:
“Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.
İnnâ a’taynâ ke’l-kevser.
Fesalli li-Rabbike ve’nhar.
İnne şâni’eke hüve’l-ebter.”

MEÂLİ (ANLAMI):

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla..
Şüphesiz biz sana Kevser’i verdik.
O hâlde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.
Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.

Namazda okunan diğer surelerin nüzul sebebi, okunuşu ve meali için www.namazsuresi.com (Namaz Suresi) platformuna yönlendirmek isteriz. Diğer sure ve ilmihal bilgileri için ilgili çalışmaya bakınız...

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.