Ülkücü Medya

İRMİK NEDEN ÜRETİLİR VE NASIL TÜKETİLİR

İrmik Neden Üretilir ve Nasıl Tüketilir

İrmik Neden Üretilir ve Nasıl Tüketilir

10 Mayıs 2017 Çarşamba 16:00

İnsanoğlunun avcı-toplayıcılık yıllarının ardından yerleşik hayata geçmesiyle birlikte, tarım en önemli şeylerden biri haline geldi. Kolay ekilebilen ve işlenebilen ürünler, besinlerin temelini oluşturuyordu. Bu ürünlerin başında da tüm dünyada rahatlıkla hasat edilebilen buğday geliyordu. Buğday, insanlığın gelişimiyle beraber pek çok farklı şekilde öğütüldü ve yeni kullanım alanları kazandı. Ekmek yapımından, tatlı yapımına kadar çok farklı ürünlerin temelini oluşturdu. Buğdayın kendisi kadar öğütülmesi sonucunda elde edilen ürünler de değişik alanlarda kullanıldı. Un, kepek, rüşeym ve irmik gibi en bilinen buğday ürünleri 7’den 70’e her sofraya uğramaktadır.

İrmik, sert buğdayların öğütülmesi sonucunda elde edilen en bilindik buğday ürünlerindendir. Farklı kullanım alanlarına sahiptir. Hepimizin çok tükettiği gıdalardan olan makarnanın hammaddesi irmiktir. İrmik su ile karıştırılır ve özel makinelerden geçirilerek hamur kıvamı alması sağlanır. Daha sonra türüne ve şekline göre farklı işlemlere de tabi tutulan bu hamur, makarna olarak karşımıza çıkar. Sırf bu sebeple bile irmiğin hayatımızda ne kadar çok yer aldığını anlayabiliriz. Anadolu buğdaylarını kullanarak üretim yapan gıda firmalarının irmik fiyatları hangi markanın ürününü tercih edeceğiniz konusunda belirleyici olabilir.

Bunun yanı sıra, ülkemizle özdeşleşen irmik helvasının da ana malzemesi irmiktir. İrmik tatlısı olarak da bilinen bu tatlı, su ve süt eşliğinde kavrularak kıvamlı bir hale getirilir. Ufak porsiyonlar halinde servis edilen irmik tatlısıl ezzetinin yanı sıra doyuruculuğuyla da çoğu tatlı kataloğunun başında yer almaktadır. Ayrıca, son yıllarda dondurma ile de servis edilmeye başlayan irmik helvası, sıcak ve soğuk tüketilebilmesiyle herkesin vazgeçilmezlerinden olmuştur.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.