Ülkücü Medya

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SAMSUNDA GAZETE VE DERGİLER

Geçmişten Günümüze Samsunda Gazete ve Dergiler

Geçmişten Günümüze Samsunda Gazete ve Dergiler

01 Mart 2017 Çarşamba 16:28

Samsun da yayın yapan ilk derginin adı Lale dergisidir. 1860’lı yıllar da açılan matbaaların sayesinde bu dergiler kolay bir şekilde yayılma fırsatı bulmuşlardır. Samsun da ise ilk matbaayı Hüseyin Avni adında bir kişi kurmuştur. Samsun da açılan bu matbaa diğer kişileri cesaretlendirmiş ve kısa süre içerisinde Samsun ilinde pek çok matbaa açılmıştır.

 Bunun yanında Samsun da kurulan ilk gazete Aks – ı Sada Avni Bey tarafından kurulmuştur. Bu gazetenin kurulması ile beraber Nevzad sismli gazete yayınlanmaya başlamıştır. Bu iki gazetenin yanında Samsun da daha sonradan pek çok gazete halkın hizmetine sunulmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte hem ülkemizde hem de Samsun da yayın yapan dergi ve gazeteler çoğalmıştır. Ayrıca 1922’li yıllar da şehirde bir ilk olan çocuk gazetesi yayın hayatına başlamıştır. Bu gazetenin adı ise Mekteplidir. Bu açılan gazete ve dergiler ne yazık ki çok fazla yayınlanamamıştır.

Bunun yanında Samsun da 1920’li yıllarda ilk mizah gazetesi de basılmaya başlanmıştır. Bu gazete ve dergilerin sayısı gün geçtikçe artarken yabancı dil ile yayın yapan gazeteler bile çıkarılmaya başlanmıştır. Bu gazete ve dergilerin açılmasında ki en büyük etkenlerden birisi de Samsun da ki matbaaların giderek artmasıdır.

Günümüz de Samsun da oldukça fazla gazete ve dergi bulunmaktadır. Bu gazete ve dergiler sadece Samsun merkezi değil Samsun’un ilçelerini de kapsamaktadır. Bu gazete ve dergiler Samsun da yaşayan insanlara samsun haberleri ile ilgili bilgi vermektedir.

Samsun da bu gazete ve dergilerin yanında internet üzerinden online yayın yapan gazeteler de bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile sayıları oldukça fazla artan bu gazeteler ile Samsun son dakika haberlerine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

  Kaynak: www.samsunhaber.com

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.