Ülkücü Medya

EN MÜBAREK GECE BERAT KANDİLİ

En Mübarek Gece Berat Kandili

En Mübarek Gece Berat Kandili

06 Mayıs 2017 Cumartesi 22:12

Şaban aynın 14. Gününü 15. Gününe bağlayan geceye Berat gecesidir. Kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Arapça’ da anlamı temize çıkmak demektir. İslam inancına göre bereketli bir gece olması sebebi ile kulların günahlarından temizlenmesi olarak bilinmektedir. Mübarek gece, rahmet gecesi gibi adlarda verilmektedir. Kandilin anlamı ise mübarek gün anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz özellikle Şaban ayına özel bir itimat  gösterir, başka zamanlarda görülmemiş bir derecede ibadete ve âhiret işlerine yönelirdi. Daha fazla dua ederdi. Bu ayın çoğu günlerini oruçlu geçirirken, geceleri de diğer gecelerden çok farklı geçirirdi. Bu gecede Müslümanlar ibadet ederler. Namazlar kılınır, dualar okunur, Kuran-ı Kerim ve bolca Allah’ın bize verdiği nimetler için şükredilir.

Berat gecesi ile ilgili birçok Hadis-i Şerif vardır. Bunlardan birkaç tanesi;

  • Berat gecesi göklerin kapıları açılır, melekler müminlere müjde verir ve ibadete teşvik ederler.
  • Berat gecesini ganimet, fırsat biliniz. Çünkü belli bir gecedir. Kadir gecesi çok büyük ise de, hangi gece olduğu belli değildir. Berat gecesinde çok ibadet ediniz. Yoksa kıyamette pişman olursunuz.
  • Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.
  • Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: 'Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim' Bu hâl, sabaha kadar devam eder.

Günahların Affedildiği Kandil Berat Kandili Ne zaman ?

Günahlarımızın affedileceği gecede  bolca dua ediniz.  Berat kandilinin Allah’ın günahları affedeceği, İbadetlerin diğer vakitlere oranla daha fazla sevap olması, Allah’ın affedici olması gibi özellikleri vardır. Bu gece yapılacak bütün ibadetlerin diğer günlere oranla daha fazla sevabı bulunmaktadır. 2017 Berat kandili 11 Mayıs Perşembe günü başlayıp, 12 Mayıs Cuma günü bitmektedir. Bu mübarek gecede ibadetlerinizi yapabildiğiniz kadar çokça yapın. Allahü teâlâ  affedici ve bağışlayıcıdır.  

 

 

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.