Ülkücü Medya

BURAK AKBAY KİMDİR?

Sözcü Gazetesi'nin sahibi Burak Akbay kimdir, nereli, gazetecilik dışında ne işle uğraşıyor, kaç yaşında? İşte Burak Akbay'la ilgili tüm merak edilenler burada..

Burak Akbay kimdir?

22 Mayıs 2017 Pazartesi 00:23

Burak Akbay kimdir, Sözcü Gazetesi‘nin sahibidir.

Burak Akbay, 1976 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Annesi Mine Hanım, babası gazetecilikte gölge adam olarak ünlenen Ertuğrul Akbay‘dır. Türkiye’deki eğitimine Maçka Ilkokulu’nda başlayıp, ardından Özel Dost Lisesi’nde okuyup mezun oldu. Liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimini, İngilizce ve Fransızca olarak, Pazarlama ve İdari işletme üzerine İsviçre‘de, American College of Switzerland’da tamamladı.

Üniversite eğitiminin ardından İstanbul‘a döndü. İş hayatına İstanbul’da kurduğu ilk matbaa ile Türk ve yabancı uyruklu farklı gazetelerin baskıları ile başladı. Daha sonraki yıllarda “Fotogol” adlı bir spor gazetesi ile yayıncılık hayatına girdi. 27 Haziran 2007 tarihinde de Sözcü gazetesini kurmuştur.

Burak Akbay, 2013 yılında Almanya’nın önemli gazetelerinden Frankfurter Rundschau‘ya talip olmuştur. Talip olduğu gazetenin önemi İkinci Dünya Savaşı‘nın ardından Almanya’da yayımlanmaya başlayan ikinci gazete olmasından kaynaklanmaktadır.

Burak Akbay, ilk sayısını 27 Haziran 2007 tarihinde çıkardığı sahibi olduğu Sözcü Gazetesinde; Metin Yılmaz genel yayın yönetmenliği görevinde bulunurken, yazar kadrosunda Bekir Coşkun, Emin Çölaşan, Uğur Dündar, Rahmi Turan, Yılmaz Özdil, Necati Doğru, Soner Yalçın, Oray Eğin, gibi deneyimli isimler vardır.

Sahibi olduğu medya kuruluşları arasında “Sözcü” Gazetesi, 5 Şubat 2007 tarihinde yayın hayatına başlayan spor gazetesi “Fotogol”, 9 Haziran 2012 tarihinde yayımlanmaya başlayan bir spor gazetesi olan “AMK”, ve 29 Kasım 2014 tarihinde yayın hayatına başlayan “Korkusuz” adlı gazete, mizah dergisi olarak 1989 yılında satın alınan “Gırgır” dergisi vardır.

2015 yılından itibaren Sözcü Gazetesi ile birlikte cumartesi günleri ücretsiz olarak yanında “Gırgır” dergisi vermektedir.

Burak Akbay, Zeynep Akbay ile evlidir.

Bünyesindeki Medya Kuruluşları : 

“Sözcü” Gazetesi 
“Fotogol” spor gazetesi 
“AMK” spor gazetesi 
“Korkusuz” Gazetesi 
“Gırgır” mizah dergisi

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.