Ülkücü Medya

'BORDO BERELİLER' HAKKINDA TÜM BİLGİLER!

Bordo Bereliler kimdir? Nasıl Bordo Bereli olunur, nasıl eğitilirler, hangi görevlerde yer alırlar, hangi birliğe bağlıdırlar.

'Bordo Bereliler' Hakkında Tüm Bilgiler!

31 Ocak 2017 Salı 01:13

Bordo Bereliler Türkiye gündemindeki gelişmeler ve yaşanan terör olaylarına bağlı olarak adlarını çokça duyduğumuz özel bir birliktir. Düşmanına korku salan içini titreten, dostuna ve Türkiye'ye güven veren Türk Milletinin göz bebeği Bordo Bereliler hakkında biraz detaya inelim.

Bordo bereli olunmaz, Bordo bereli doğulur diye bir söz vardır, tabi ki her şey bu kadar basit değil;

Halk arasında “Bordo Bereliler” olarak bilinir. Eski adıyla, “Özel Harp Dairesi” TSK’nın şu an ki sınıf karşılığı ise “Özel Harp Komutanlığı” olan Bordo Bereliler hakkında tüm detayları hep birlikte gözden geçirelim.


 

bordo bereliler
 

Bordo Bereliler

 

Bordo Bereliler Türk silahlı kuvvetlerinde üst düzeyde özel bir birliktir. Bordo Bereliler ismi ise giydikleri berenin renginden gelmektedir. Aslında Bordo Bereliler diye bir birlik veya resmiyet ifade eden bir kurum yoktur. Milletimiz nezdinde bu özel birliği Bordo Bereliler, bu birliğe bağlı olarak görev yapan akerleri ise Bordo Bereli olarak adlandırırız.

 

Bordo Bereliler Hangi Birime Bağlı

 

Bordo Bereliler Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olarak görev yapmaktadır. Hiçbir kuvvet komutanlığına bağlı olmayan Bordo Bereliler, diğer bir birlik olan Muharebe Arama Kurtarma (MAK) gibi doğrudan Özel Kuvvetlerin emrinde görev yapmaktadır. Özel Kuvvetler Komutanlığının (Bordo Bereliler) merkezi Ankara’dadır. Özel Kuvvetler Komutanlığı çatısı altında bulunan Bordo Bereliler hakkındaki tüm kişisel bilgiler ve kimlikleri gizli tutulmaktadır.

 

bordo bereliler hangi rütbelerden oluşur
 

Bordo Bereliler Hangi Rütbelerden Oluşur

 

Bordo Bereliler, değişik sınıf ve rütbelerde subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşmaktadır. Türkiye’nin iç ve dış düşmanlarının, tehditlerinin bertaraf edilmesi için üst düzey eğitime tabi tutulan Bordo Bereliler, her koşulda hayatta kalabileceklerini ve görevlerini yerine getirebileceklerini kanıtlamış askerlerdir. Bordo Bereli olarak görev yapan askerler özel seçilmiş askerlerdir. Bordo Bereliler Dünyanın önde gelen özel birlikleri arasında yerini almıştır. Terör örgütlerinin en çok korktuğu birliğin adıdır Bordo Bereliler!

 

bordo bereliler hangi eğitimden geçer
 

Bordo Bereliler Hangi Eğitimden Geçer

 

Bordo Bereliler 3 ila 4 yıl arasında eğitim alırlar.
Bordo Bereliler 80’e yakın testten geçerler.
Tüm silahları kullanırlar.
Sıcak ve soğuk hava şartlarına mukavemet,
Paraşüt eğitimi,
Yüzme eğitim,
Harita okuma eğitimi,
Hedef yok etme Düşman içine sızabilme Taktik harekat eğitimi,
Pusu ve Kaçarak kurtulma,
Yakın muharebe,
Rehine Kurtarma Operasyonu,
İşkence ve Psikolojik harp,
Yabancı Dil Eğitimi.

 

Bordo Bereliler Hangi Görevlerde Yer Alır

 

Son zamanlarda Bordo Bereliler hakkında bir çok haber okuyor ve bir çok özel görevde yer aldıklarını duyuyoruz. Geçmişte ise PKK elebaşısı olarak bilinen Abdullah Öcalan'ı Bordo Bereliler ele geçirip İmralı'daki ceza evine teslim etmişlerdi. Ayrıca, Bordo Bereliler Devlet büyüklerinin yakın koruma görevini de yerine getirirler.

Başta Genelkurmay Başkanı, Kuvvet komutanlarının ve yüksek rütbeli generallerin koruma ve güvenlik görevlerini ifa ederler.

Ömer Halis Demir, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında komutanlığı ele geçirmeye kalkışan darbe yanlısı Semih Terzi’yi öldüren koruma astsubayıdır. Kendisine vur emrinin, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı tarafından verildiği bilinmektedir.

Doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olarak görev yapan Özel Kuvvetler Komutanlığı, olası bir savaş durumunda halkımızı örgütlendirmek ve yetiştirmek için görevlendirilmiştir ve en temel görevi budur. Bütün ülkelerin özel birlikleri ve bu birliklerde görev yapan askerleri vardır. Türkiye’nin bu özel birliği Bordo Bereli adıyla bilinen özel kuvvetlerdir. Türk Milleti’nin göz bebeği Bordo Bereliler hakkında yeni bir yazı dizisinde görüşmek üzere.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.