Ülkücü Medya

BAŞKAN GÜNAYDIN’IN 13 SENELİK KARNESİ

Enver Taha AYDIN

05 Nisan 2017 Çarşamba 23:24

 

      Geçtiğimiz 30 Mart Isparta Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Günaydın’ın hizmetteki 13. Yılı idi. 1999-2004 arası başkanlık yapan ve bir dönem ara veren Başkan Günaydın 2009 yılından bu yana çalışmaya devam ediyor. Bugün bu yazımızda, 13 senedir belediye başkanlığı görevini yapan Sayın Günaydın’ın karnesini çıkartalım.

Günaydın, ‘teslim eden’ ve ‘teslim alan’ bir Belediye Başkanı. Hatırlayacağınız gibi Günaydın’ın 2009-2014 yılları arasındaki sloganı ‘sevgi’ idi. Bu sloganın ortaya çıkmasındaki en büyük sebep, 2004-2009 yılları arasında Isparta’nın yaşadığı zulümdür. Bu konuyu zaten herkes yaşayarak tecrübe ettiği için kısa geçiyorum. Sayın Günaydın’ın, 2014 yerel seçimlerinden sonraki sloganı ise ‘sevgi ve yatırım’ oldu.

Konunun daha iyi anlaşılması için Başkan Günaydın’ın, 2014 yılına kadar yaptığı çalışmaları kısaca hatırlayalım;

- Teslim eden ve teslim alan bir Belediye Başkanı olarak belediyenin borçlarını sıfırladı,

- Belediyeye ait fabrikaları geri aldı, bunlara ilave fabrikalar kurarak belediyeye ve Isparta’ya ekonomik katkı sağlamanın yanında bir çok insana da ekmek kapısı açtı.

 

  • Belediyeye onlarca büyük iş makinesi ve bunun yanında yeni araç parkuru kazandırdı. Burada bir parantez açarak, 2009’a kadar belediyenin tüm araçlarının satıldığını ve bir tek bisikletinin bile kalmadığını hatırlatalım.

 

  • Sayın Günaydın 2009’da tekrar başkanlığa geldiğinde belediye borç batağındaydı. Hatta esnafın milyonlarca lira alacağı vardı ve kimse belediyeye tek bir kuruşluk mal vermek istemiyordu. İşte bu borçlar ödendi ve belediye esnafın gözünde tekrar şerefli hale getirildi.

 

- Isparta Belediyesi tarihinde ilk defa Günaydın döneminde Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı’na göre gelir fazlası verdi. Bunun yanında ise yine ilk defa denetim komisyonu kararı muhalif meclis üyelerinin de onayıyla, oy birliği ile geçti. İşte bu da Günaydın’a olan güvenin bir eseri oldu.

 

  • Belediye, devlete ödediği vergilerin karşılığında, Isparta’nın vergi rekortmeni unvanına kavuştu.
  • Türkiye’nin en büyük halı ve kilim müzesi kuruldu. Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Müzesini bugün binlerce insan ziyaret ediyor. Farklı illerden turlarla insanlar bu müzeye gelerek tarihi halı ve kilimleri inceliyorlar.

 

  • Daha önce Kars, İstanbul, İzmir gibi illere kömür numuneleri gönderilerek günlerce rapor bekleniyordu. Bu da Isparta’nın hava kirliliğini en üst seviyeye çıkarıyor, nefes alınamıyordu. Bugün ise Kömür Analiz Laboratuvarı kuruldu ve şehrin temiz havaya kavuşması adına önemli bir adım atıldı.

 

  • Daha modern şehir içi ulaşım adına halk otobüsleri günün şartlarına göre yenilendi. Özel Halk Otobüsleri kooperatifi tüm Türkiye’nin örnek aldığı bir kurum haline geldi. Otobüslerdeki yenilenme, Gülkentkart uygulaması ve kamera sistemleri diğer illerden gelip inceleniyor ve aynen uygulanıyor.

 

- Türkiye’nin en ucuz suyu Isparta’da içiliyor. 2009 yılında ilk mecliste indirim uygulanan su fiyatlarına ilave olarak 2015’ten bu yana da 3 tona kadar sudan hiçbir ücret alınmıyor.

- Yıllardır Isparta’da dayanıklı sıcak asfalt dökülüyor. İşte bu asfaltın dökülebilmesi için araç parkurunun yeniden oluşturulmasının yanında saatte 200 ton üretim kapasitesine sahip Asfalt Üretim Fabrikası kuruldu.

 

  • Belediye Başkanı Sayın Günaydın’ın 1999 yılından bugüne kadar yaptığı en önemli icraatlardan bir tanesi altyapı ise diğeri de ‘Yeşil Isparta’ projesidir. 13 yılda Isparta’da bir milyon fidan toprakla buluşturulmuş, şehir gül tarlasına dönüştürülmüş.

 

30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde güven tazeleyen Başkan Günaydın, bugün görev süresinin 8. yılında toplam hizmet süresinin 13. yılında şehrimize önemli kazanımlar sağladı.

2014-2019 yıllarını ‘yatırım dönemi’ olarak ilan eden Başkan Günaydın, önemli ve büyük projelere imza attı.

 

- Isparta tüm altyapı sorunlarını çözmüş, 50 dönüm alan üzerinde Gökkubbe Fuar ve Kongre Merkezi ile marka şehir yolunda önemli adım attı.

 

- ISMEK ile nenelerimizin sandıklarındaki kaybolmaya yüz tutmuş değerler gün yüzüne çıkarılıyor, mahallelerimizdeki kadınlarımız yaptıkları el emeği, göz nuru işleri ile önemli bir kazanıma kavuşturuluyor.

 

- Oğuzata Dershanesi ile dar gelirli ailelerin çocuklarından binlercesi TEOG’a, üniversiteye hazırlanıyor.

 

- Gıda ve Giyim Bankasını kurarak, yüzlerce maddi sıkıntı yaşayan aileye bir elin verdiğini diğer el görmeden yardım ediliyor.

 

- Isparta’da 3 yıl içerisinde 6 otopark yapıldı. Binlerce araç teknolojinin son sistemi ile donatılmış otoparklarla yeraltına indirildi.

 

- 6 Mart’ta ihalesi gerçekleştirilen Yeni Otogar ve Yaşam Alanı Isparta’nın gelecek 100 yılında hizmet verecek devasa bir eser olacak.

 

- Altyapısını tamamlayan Isparta son 2 yıldır bir gelin gibi süsleniyor. Şehir süsleme sanatı ile 7 yıl önce kurulan ve bugün bir eğitim merkezine dönüşen Ahşap Sanat Merkezinin de büyük katkılarıyla şehir yeni bir boyut kazanıyor.

Burada sayfalar dolusu anlatmaya devam edebilirim. Isparta aynı insanı belediye başkanı seçerek hizmette devamlılığı sağladığı için 13 senedir devamlı kazanıyor. Şehirde bir sevgi ortamı mevcut. Isparta halkı elbette yapılanları yakından takip ediyor ve biliyor. Benimkini sadece hatırlatma olarak kabul edin.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.