Ülkücü Medya

BAKÜ'DE GEZİLMESİ GEREKİLEN 5 YER

Azerbaycan çoğu Türk'ün gittiğinde yabancılık çekmeyeceği yabancı ülkelerden biridir. Aynı zamanda ekonomisi önemli ölçüde gelişme kaydetmektedir. Bunun dışında turizm için yapılan yatırımlar her sene daha fazla turisti Azerbaycan'a çekmektedir.

Bakü'de Gezilmesi Gerekilen 5 Yer

13 Nisan 2017 Perşembe 15:27

Azerbaycan çoğu Türk'ün gittiğinde yabancılık çekmeyeceği yabancı ülkelerden biridir. Aynı zamanda ekonomisi önemli ölçüde gelişme kaydetmektedir. Bunun dışında turizm için yapılan yatırımlar her sene daha fazla turisti Azerbaycan'a çekmektedir.

Ülkemizden binlerce öğrenci Azerbaycan'a okumaya gitmektedir. Vize konusunda serbestlik olmasının yanı sıra. Yatırım imkanlarının bulunması sayesinde birçok Türk yatırımcı Azerbaycan'da iş kurmaktadır. Özellikle inşaat sektöründe gelişimin olması sayesinde Azerbaycan Türk iş adamlarının gözdesi haline geldi. Petrol ve doğalgaz Azerbaycan'ın önemli kaynaklarındandır. Karşılıklı yatırımların giderek artması şirketler arasında dil problemlerini de ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden Azerice tercüme ülkemizde oldukça yaygındır.

Hangi amaçla giderseniz gidin Azerbaycan'ın sizi şaşırtacağından emin olabilirsiniz. Özellikle Bakü'de yapabileceğiniz birçok aktivite mevcut. Gezilecek görülecek çok yer var Bakü'de işte bu yerlerden en önemli 5 tanesi.

Kız Kulesi

Azerbaycan'ın sembollerinden biridir kız kulesi. Görebileceğiniz en ilginç yapıtlardan. Aynı zamanda Unesco tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Ne zaman yapıldığı hakkında tam olarak bir bilgi yoktur. Fakat 3000 yılı aşkın bir süredir ayakta olduğu düşünülmektedir. Yani bu açıdan görebileceğiniz en eski yapıtlardandır diyebiliriz. Uzun zamandır müze olarak hizmet vermektedir.

Şirvanlar Sarayı

15. Yüzyılda Şirvanşah Hanedanı tarafından yaptırılmıştır. Bakü şehri tıpkı İstanbul gibi surlar içerisinde kalan bölümleri vardır. Yani şehrin bir kısmına eski şehir denilmektedir. İşte Şirvanlar Sarayı surların içinde bulunan eski şehirdedir. Bu sarayda Unesco tarafından korumaya alınmıştır. Tıpkı kız kulesi gibi müze olarak kullanılmaktadır.

Ateşgah

Ateş mabedi anlamına gelmektedir. 1713 yılında inşa edilmiştir. Bir mecusi tapınağıdır. Ateşin etrafına kurulmuş olan bir yapıdır. Azerbaycan'ın adının da buradan gelmiş olduğu söylenilmektedir. Bu yapı da müze olarak kullanılmaktadır.

Nizami Caddesi

Bakü'ye gittiğinizde ilk dolaşmanız gereken yerdir. Alışveriş yapmak isteyenler için bulunmaz bir mekandır. Nizami Caddesi 3,5 kilometre uzunluğundadır ve araç trafiğine de kapalıdır. Özellikle akşam gezilmesi gerekilen caddenin ışıklandırmaları altında yürümek mükemmel bir zevktir.

Alev Kuleleri

Azerbaycan'ın gelişmekte olduğunun en güzel kanıtı. İçeri şehri yani eski şehirle beraber gelişen Azerbaycan'ın en önemli yapıtlarından. Demiştik ya Azerbaycan'ın adı alevden geliyor diye işte bunu bu kulelerle gelecek nesillere bırakmak istemişler. 3 Farklı kulenin kıvrımları bir alevi andırıyor. Yaklaşık 190 metre olan bu kuleler gece olunca farklı led gösterileriyle görenleri hayrete düşürüyor. Doğalgazı ile meşhur Azerbaycan'ın müthiş karakteristik yapısı ve potansiyeli bu binalarda birleşmiştir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.