Ülkücü Medya

AÇLIK OTU NEDİR? NE İŞE YARAR? NE İÇİN KULLANILIR?

Açlık otu, Afrika ülkesinde yetiştirilen, erkek sinameki olarak da bilinen bir tür bitkidir.

Açlık otu nedir? Ne işe yarar? Ne için kullanılır?

08 Mayıs 2017 Pazartesi 20:48

Bitkinin meyvesi de, otu gibi tüketilebilen ve bağırsak hastalıklarını tedavi edici etkiye sahiptir. Son zamanlarda bağırsak aktifleştirici etkisinden dolayı açlık otu seti, yeni bir diyet programı arayanların tercih ettiği bir diyet ürünü haline gelmiştir. Özellikle eski Mezopotamya da, uzun yıllar müshil olarak kullanıldığı bilinmektedir. Açlık otu içeriğinde Antrikinon bulunmakta ve müshil etkisine bu madde sayesinde sahiptir. Yapılan tıbbi araştırmalar, açlık otunun bağırsak hastalığı olan kabızlık üzerindeki etkisinin varlığını kanıtlamıştır. İçeriğinde bulunan bileşimler sayesinde sindirim sistemine, tansiyona ve yağ yakıcı özelliğe sahip olduğu da kanıtlanmıştır.

Açlık otunun faydaları

Yapılan araştırmalar, açlık otunun bir çok hastalığa ve soruna çözüm olduğunu kanıtlamıştır. Bilinen faydaları şu şekildedir;

  • Yağ yakıcı özelliğinden dolayı, diyet programlarında birinci sırayı almıştır.
  • Tansiyon hastaları için, kan basıncını düzenleyici etkiye sahiptir.
  • Sık karşılaşılan bağırsak sorunlarından biri olan kabızlık için, müshil etkisine sahiptir.
  • Sindirim rahatsızlıklarında ağrılı bir süreç olan kum düşürmeye yardımcıdır.
  • Mide ağrılarına etkili bir çözümdür.
  • Gaz sorunu yaşayan kişilerde kesin çözümdür.

Günümüzde daha çok yağ yakma ve müshil etkisi bilinmektedir.

Açlık otu nasıl tüketilir?

Mide ve bağırsak rahatsızlıkları için tüketilecekse, 50 gr açlık otu, 10 gr rezene ile karıştırılarak çayı demlenir. Demleme sırasında mutlaka kabın ağzı kapalı tutulmalıdır. Çünkü ağzı açık bir şekilde demlenen bitki çaylarında, istenen etki buharla birlikte havaya karışacağı için azalmaktadır. Demlenen çay şeker ile karıştırılıp, aç karnına ister sabah, ister gece yatmadan önce 1 fincan olarak tüketilir. Bilindiği gibi rezenenin de bağırsak düzenleyici etkisi olduğu için, açlık otu ile birleştirildiğinde daha etkili bir sonuç alınacaktır. Yine açlık otunu diyet programlarına eklemek isteyen kişiler için, 50 gr açlık otu, 10 gr yasemin ya da anason ile karıştırılarak demlenebilir. Demlenen çay aç karnına, günde bir fincan olarak tüketilebilir. Bu şekilde mevcut diyet programı ve egzersizler ile açlık otunun yağ yakıcı özelliği birleştiğinde, muhteşem bir fiziğe sahip olmanız mümkün. Kullanıcı yorumları dikkate alındığında açlık otu ile zayıflayanlar düzenli ve etkili kullanım sonucu kalıcı olarak zayıflamıştır.

Açlık otu yan etkileri nelerdir?

Her bitkide olduğu gibi, açlık otunun da fazla tüketimi bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunlar kalıcı ve sağlığa ciddi zarar vermeyen sonuçlar olmakla birlikte en önemlisi ishaldir. Fazla tüketildiğinde bağırsak aktiviteleri hızlanacağı için, kabızlık durumunu ishale çevirebilir. İshalin neden olduğu anüs yaralanmaları da açlık otunun fazla tüketilmesinin olumsuz bir sonucudur. Bu nedenle, tansiyon hastaları ve sindirim sorunları yaşayan kişilerde düzenli olarak bir ishal durumu varsa, açlık otunun tüketilmesi kesinlikle önerilmez. Alternatif tıptan yararlanmak isteyen bu kişiler, mevcut sorunları için başka bitki çözümleri aramalıdır. Faydalarını saydığımız açlık otunu tüketirken, mevcut hastalığınız ile ilgili kullandığınız bir ilaç varsa yada sağlık durumunuzda her zamankinden farklı bir değişim varsa, mutlaka tüketimden önce bir hekime danışınız.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.