Ülkücü Medya

ABDULLAH GÜL “BAŞKANLIK SEÇİMİNDE” ADAYLIĞINI AÇIKLADI!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KHK, Anayasa Mahkemesi kararı ve OHAL’in uzatılmasına ilişkin sorulara cevap verirken kullandığı ifadeler, adaylığını açıkladığı yönünde yorumlandı.

Abdullah Gül “Başkanlık seçiminde” adaylığını açıkladı!

12 Ocak 2018 Cuma 17:41

Siyaset Bilimci Ömer Keskin, Gül’ün açıklamasındaki "arkadaşlarım" yerine "arkadaşlar" ifadesini kullanmasını, OHAL’in bir daha uzatılmaması temennisini ve gazetecilere özgürlük konuları “Başkanlık” öncesi duracağı yerin göstergesi olduğunu aktardı.

Keskin, ”Başkanlık adaylığı öncesi Abdullah Gül, OHAL uzatılmamalı, Gazeteciler serbest bırakılmalı ve Anayasa Mahkemesi’nin aldığı her karar doğrudur” ifadelerine yer vermiş oldu. Beraber yürüdük biz bu yollarda dediği arkadaşlarını da "arkadaşlarım" yerine "arkadaşlar" olarak niteledi. Gül, "Başkanlık seçiminde” adaylığını açıkladı" dedi.

Uzun zamandır sessizliğini koruyan Gül, AK Parti'den kendisine yönelik gelen eleştirilere ise polemiğe girmenin kendisine yakışmayacağını ifade etti.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK'ya yönelttiği eleştirilerden sonra siyasi gündeme oturan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI

Gül, Anayasa Mahkemesinin gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkındaki  kararıyla ilgili soru üzerine, "Ben cumhurbaşkanı iken ve ayrıldıktan sonra da gazetecilerin tutuksuz yargılanması hem adalet açısından hem Türkiye'nin imajı açısından doğru olduğunu hep söylemişimdir. Bugün de o görüşteyim. Türkiye'nin rahatlaması ve imajıyla, iyileşmesi açısından da hak, hukuk bu konularda yargılama yine devam eder yazarların, çizerlerin, gazetecilerin" yanıtını verdi.

 

"ARKADAŞLARLA POLEMİĞE GİRMEK İSTEMİYORUM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti cephesinden kendisine yöneltilen eleştirilerin hatırlatılması üzerine, Gül, "Arkadaşlarla polemiğe girmek istemiyorum" dedi.

HAL SORUSU

OHAL'in 6. kez uzatılmasına ilişkin gelen soruya da yanıt veren Abdullah Gül, "OHAL'in son defa Meclis'e sevk edildiği kanaatindeyim. İnşallah son kez uzatılır. Tekrar reformcu bir Türkiye olduğunu göstermesi, ekonomi, dış ilişkiler itibariyle çok doğru olacağına inanıyorum. Çok olağanüstü bir dönem yaşadı Türkiye, kontrol altına almak için gerekliydi ama artık her şeyin normalleştirilmesi Türkiye için çok büyük iyilik olur." diye konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.